DOLAR

15,5880

0.68%
EURO

16,2693

0.91%
ALTIN(gr)

901,63

0,00%
BİST 100

%
Emekli Maaşlarına Yeniden Zam! 300’er TL Zam Geliyor

Emekli Maaşlarına Yeniden Zam! 300’er TL Zam Geliyor

Düşük emekli maaşı alan emekliye sevindirici haber.Emekli maaşlarına yeni bir zam yolda. Ekonomik şartların iyiden iyiye zorlaşması ile sıkıntı yaşayan emeklilere sevindirici haber geldi. En düşük emekli maaşı daha yeni 1500 TL'ye çıkarıldı ama Türkiye şartlarında yetersiz kalıyor. En düşük emekli maaşı 1800 TL'ye yükselebilir. İşte ayrıntılar.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:43
Emekli Maaşlarına Yeniden Zam! 300’er TL Zam Geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomik şartların iyiden iyiye zorlaşması ile sıkıntı yaşayan emekliye sevindirici haber geldi. En düşük emekli maaşı daha yeni 1500 TL’ye çıkarıldı ama Türkiye şartlarında yetersiz kalıyor. En düşük emekli maaşı 1800 TL’ye yükselebilir. Korona virüsünün ekonomiye verdiği ağır tahribatlar ve enflasyon karşısında alım gücü düşen emekli için formüller aranıyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NASIL 1800 LİRA OLACAK?

Emekliler son yıllarda önemli kazanımlar elde ederken, yeni talepler de gündeme geliyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), gösterge sistemine geçilmesini ve mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70’e yükseltilmesini talep ediyor. Bu talep hayata geçerse, en düşük emekli aylığı bin 800 liraya kadar yükselebilecek. Şu an en düşük emekli aylığı ek ödeme dahil bin 500 lira

DEĞER KAYBINI GÜNDEME GETİRDİLER

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, derneğin başkanlar kurulu toplantısında şube başkanlarının emekli aylıklarındaki değer kaybını gündeme getirdiğini söyledi. Ergün, çözüm için şunları sıraladı:

– TÜFE oranındaki yüzdelik zamlar yetersiz kaldığı için emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmalı. Refahtan da pay verilmelidir.

– Emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için gösterge sistemine geçilmesi gerekiyor.

– Mevcutta yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranı 2 kat artırılarak yüzde 70 olarak belirlenmeli. Bu yapılırsa en düşük emekli aylığı bin 800 liraya kadar yükselir.

İNTİBAK YAPILMALI

Kazım Ergün, emekli aylığı hesaplanırken karma sistem yerine tek bir sistem uygulanması gerektiğini vurgulayarak, “Karma sisteme göre bağlanan emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklerin giderilmesi için prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara eşit aylık ödenmesini sağlayacak intibak yapılsın” dedi.

Tüm emekliler yapılacak olan düzenlemeyi dört gözle bekliyorlar.

Sizce en düşük emekli maaşı ne kadar olmalı? Aşağıdaki yorum bölümünden görüşlerinizi kamuoyu ile paylaşabilirsiniz. Sesinizi herkes duysun.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP