Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan Hem İşçiye Hem de İşverene Müjde!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan Hem İşçiye Hem de İşverene Müjde!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk pandemi sürecinde işleri kötüye giden işveren ve işçilere destek vermeye devam edeceklerini duyurdu. Bakan Zümrüt, yaşanan bu zorlu süreçte işveren ve işçinin yanında olacağını ve verdikleri desteğin “normalleşme desteği” adı altında devam ettirileceğini dile getirdi. Normalleşme desteği TBMM tarafından yasalaştırılmış ve 1 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti. Peki bundan kimler faydalanabilecek? İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:46
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan Hem İşçiye Hem de İşverene Müjde!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Normalleşme Desteğinden Kimler Faydalanabilecek?

Bakan Zümrüt’ün yaptığı açıklamalarına göre, 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteğine başvuruda bulunan özel sektör işyerlerinin ve nakdi ücret desteğinden ya da kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların normal çalışma düzenine geçtiği sürece bu yardımdan yararlanabilecekler.

Normal Çalışma Düzenine Geçene Kadar Devlet Destek Verecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk normalleşme desteği kapsamında desteklerden nasıl yararlanacağını ve destek kapsamında ödenecek miktarla ilgili bilgiler verdi. İş yerlerinin normal çalışma düzenine girmesiile beraber, iş yerinde çalışan kişiye nakit ücret desteği veya kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması, işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri primlerden 1.103,63 TL düşürüleceği açıklandı.

Kimler Başvuru Yapabilecek?

Normalleşme desteğinden yararlanmak isteyen iş yerleri e-SGK’ya başvuruda bulunabilecek. Bunun için işyerlerinin bu adımları izlemesi gerekiyor; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine giriş yapıp, “e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama” bölümünde yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ menüsünden başvuru yapabilecekler.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP