DOLAR

17,9646

0.08%
EURO

18,3465

0.23%
ALTIN(gr)

1.030,69

-0,04%
BİST 100

%
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklayacak? 
  • Finans 365
  • Gündem
  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklayacak? 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklayacak? 

TCMB faiz kararı toplantısı ile alakalı son gelişmeler merak edilmeye başlandı. Merkez Bankası, belirli tarihlerde faiz kararını açıklamak amacıyla toplanıyor. Toplantı sonrasında alınan karar ise kamuoyu ile paylaşılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen ilk 5 toplantıda genel itibariyle politika faizi değiştirilmemiş ve %19 seviyesinde sabit bıraktı.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:54
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklayacak? 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şimdi ise gözler yeni açıklamaya çevrildi. Bir önceki toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikaları kurulu 18 olan politika faizini 16’ya indirmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yapmış oldukları konuşmalara bakılırsa yine bir faiz indirimi bekleniyor. Bugün faiz indirilecek mi, yükseltilecek mi, sabit mi bırakılacak?

 Merkez Bankası faiz kararı toplantısı bugün yapılacak ve alınacak karar kamuoyu ile paylaşılacak. Para politikası kurulu faiz kararına ilişkin gerçekleştirilen anketin neticelerine göre 2 ekonomist 150 puan, 5 Ekonomist 50 puan ile bir Ekonomist 25 baz puan politika faizinin indirilmesi yönünde görüş bildirdi. Ekonomistlerin faiz rakamlarındaki değişikliği yönelik öngörülerinin medyanı ise 100 baz puan indirim dönemde gerçekleşti. Eylül ayı içerisinde 100 baz puan ile başlangıç yapan faiz indirimi süreci ekim ayı içerisinde 200 baz puan ile devam etmişti. 

 Merkez Bankası toplantısı saat kaçta yapılacak?

Tcmb para politikası kurulu, bugün toplanacak ve yine aynı şekilde bugün saat 14. 00 de karar açıklanacak.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz karşıtı görüşleri başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın konuşmalarına bakıldığında para politikası kurulunun faiz indirimi kararı alması bekleniyor. Bakalım bugün saat kaçta toplantı yapılacak politika faizi kararı nasıl değişecek? Tüm bu gelişmeler ve çok daha fazlasını bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP