DOLAR

15,5781

0.58%
EURO

16,2388

0.71%
ALTIN(gr)

906,06

0,49%
BİST 100

%
Emeklilere Müjde! Beklenen Emeklilik Zammı Belli Oldu!

Emeklilere Müjde! Beklenen Emeklilik Zammı Belli Oldu!

Bilindiği üzere her yıl emekli maaşlarında belli aylarda değişim yaşanıyor. Genelde yılın temmuz ve ocak aylarında yaşanan maaş zammının, 2021 Ocak ayında da gerçekleşmesi bekleniyor. Temmuz 2020 emekli maaşı zammı sonrası emekliler, Ocak ayı zammı haberini bekliyor. İşte beklenen zammın detayları…

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:16
Emeklilere Müjde! Beklenen Emeklilik Zammı Belli Oldu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emekli Maaşı Zamları Ne Zaman Açıklanıyor?

Yapılması beklenen maaş zammı, geçirdiğimiz son 6 aya ait enflasyon oranı baz alınarak belirlenecek. Peki zam beklentisi olan emekliler, Ocak ayı itibariyle ne kadar maaş alacak? Hakem kurulu kararlarına bakılacak olursa, yapılacak zammın yüzde 3 oranı civarında olması bekleniyor. Bu durum, enflasyon oranındaki farklılığa bağlı olarak değişiklik gösterebilecek. Uzmanların yaptığı yorum ve açıklamalara göre, 2020 yılı Temmuz ayı itibariyle son 6 aylık zaman dilimine bağlı enflasyon trendi göz önünde bulundurulacak ve bu oran %4 üzerinde seyrettiği takdirde aşım gözlenen kısım kadar zam oranı belirlenecek.

Emekli Maaşları Ne Kadar Artacak?

Merkez Bankası yetkililerinin duyurusuna göre, 2020 yılı enflasyon oranının %12,1 olacağı tahmin edilirken, bu durum neticesinde zam oranını belirleyecek son 6 aya ait enflasyon oranının %6 oranı civarında olacağı tahmin ediliyor. Zam tutarındaki %2’lik enflasyon farkı sebebiyle maaş artışı yüzdesinin %5’e kadar çıkacağı yönünde tahminler de var. Şayet enflasyon oran farkı yüksek olacağı söz konusu olmazsa memur emekli maaşlı kesimin alacağı toplam tutarın 2898 TL’ye, enflasyon oranı beklenen tahminler üzerine yüksek fark yaratırsa da yine memur emeklileri için maaşlar 2955 TL’ye kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Genel bir emekli maaşı tahmini yapılacak olursa, düşük enflasyon farkıyla alınacak maaş 3830, yüksek oran farkıyla alınacak maaşsa 3905 TL’ye kadar yükselebilir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP