Herkese Maddi Yardım! TC Kimlik No İle SED Maddi Yardım Başvuru ve Sorgulama

Herkese Maddi Yardım! TC Kimlik No İle SED Maddi Yardım Başvuru ve Sorgulama

Korona belasının ekonomiye ve vatandaşlara verdiği ekonomik tahribatı azaltmak adına 2 milyon kişiye verilecek 1000'er liraların kimlere verileceği belli oldu. TC Kimlik no ile online sorgulayabilirsiniz. Korona yardımının kimlere verileceği ve maddi yardım ile ilgili diğer detaylar haberimizde.

ABONE OL
3 Şubat 2022 21:53
Herkese Maddi Yardım! TC Kimlik No İle SED Maddi Yardım Başvuru ve Sorgulama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bizzat devletin zirvesinden yapılan açıklamalar sonrası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının önünde 2 milyon kişiye 1000 TL ‘lik destek alımı ve başvuru için adeta izdihamlar oluştu.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmıştı. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, korona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında vatandaşlara 1000 TL ‘lik yardım yapılacağını söylemişti.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Korona yardımı ile ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘dan gelmişti. Erdoğan yaptığı açıklamada “ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık kaynak aktarımı” yapılacak demişti.

BAKAN ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK AYRINTILARI AÇIKLADI

Bu açıklama sonrası detayları açıklayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında; halihazırda Bakanlığımızın düzenli sosyal yardımlarından faydalanan ihtiyaç sahibi 2 milyon hanenin tamamı 1000’er lira nakdi destekten yararlanacaktır.” dedi.

SYVD’LER ÖNÜNDE BÜYÜK İZDİHAM

1000 TL ‘lik korona virüs yardımı açıklaması sonrası Türkiye genelinde binlerce vatandaş, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına akın etti. 1000 TL ‘lik corona virüs yardımından faydalanmak isteyenler, bulundukları şehir ve ilçedeki SYDV ‘lere akın etti.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının önünde uzun sıralar 1000 TL’lik yardıma başvuru yapmak için oluştu,

AMA…

Yığılma sonucu PTT’ler kapatıldı. 1000’er liralar bekçi, polis, postacı aracılığı ile adreslere dağıtılıyor artık.

Vatandaşlar gelen haklı talep doğrultusunda sosyal yardımlaşma kaydı olmayanlar içinde yardım kararı alındı. Bunun için aşağıda verilen linkleri tıklayarak sorgulama ve başvuru yapabilirsiniz.

KORONA YARDIMI SORGULAMA EKRANI TIKLA

KORONA YARDIMI BAŞVURUSU YAPMA

VATANDAŞTAN TALEP VAR

Birçok platformda ihtiyaç ve isteklerini dile getiren vatandaşlar 1000 TL ‘lik korona yardımının kapsamının genişletilmesini, gerçek ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara, işsiz kalan tüm vatandaşlara yardım yapılmasını talep ediyorlar. Sizce kapsam genişletilmeli mi? 2 Milyon kişiye yapılan bu yardım yeterli mi? Haberin hemen altında bulunan yorum kısmından duygu ve düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

ÖDEMELER BAŞLIYOR

1000 TL ‘lik ödemeler en geç nisan ayı başı itibariyle sosyal yardım alan vatandaşlara yani isim olarak daha önceden belli olan kişilere ödenmeye başlanacak. Yeni başvuru kabulü söz konusu değil. Vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının önünde uzun sıralar oluşturmasına gerek yok denildi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma’da Kaydı Olmayan Vatandaşlara Ulaştırılacak

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma’da kaydı olanlar 1000’er liralık sosyal yardımlarını aldılar, alıyorlar. Kaydı olmayan ama ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza da kaynak oluşturuluyor. Nasıl ve nereye başvuru yapılacağı ile ilgili detaylar haberimizin devamında.

Devletin Yapmış Olduğu Sosyal Yardımlar

Fakir ailelerin devlet yardımı alabilmesi için devlet tarafından uygulanan birtakım prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürlerin yerine getirilmesi sonrasında eğer başvuru sahibi gerekli şartları taşıyorsa devlet yardımından yararlanmaktadır. Devlet fakir ailelerin yardım taleplerini il valilikleri ya da ilçe kaymakamlıkları aracılığı ile almaktadır. Ayrıca yine fakir ailelere yardımda bulunmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleri ve Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları devlet yardımlarının dağıtılmasında etkin bir rol oynamaktadır.

Geliri Olmayanlara Yapılan Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet geliri olmayan vatandaşlara birçok kalemde yardım seçeneği sunmaktadır. Bu yardımlardan bazıları, nerelere başvuru yapılacağı ve yararlanma şartları şu şekildedir:

Öğrenci yardım parası; Sed başvurusu olarak bilinmektedir. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu bursu almak için ailenin fakir ve ihtiyaç sahibi olması şartı aranmaktadır. Her aileden bir öğrenci bu bursu alabilir. Bu destek sürekli devam eden bir destek değildir. Kişinin ailesinin durumunun 6 aylık zaman diliminde denetlenmesi sonucunda bursun devam edip etmeyeceğine bakanlık görevlileri karar vermektedir. Şu an da en düşük öğrenci yardımı 450 TL’dir.

Yakacak ve Gıda Yardımı; Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen bu yardımlar, ihtiyaç sahibi ailelere senelik 500 kilogram kömür yardımı ve temel ihtiyaç malzemelerini içeren gıda paketlerinin dağıtılmasıdır. Bu yardımdan yararlanmak için kaymakamlıklara ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurulması gerekmektedir. Geliri olmayan fakir aileler bu yardımlardan ilgili kurumların incelemeleri sonrasında yararlanmaktadır. Bu yardımı alabilmek için gelir sahibi olunmaması, herhangi taşınır taşınmaz bir mala sahip olunmaması gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı; kişilerinin herhangi bir gelirlerinin olmaması sebebiyle bağlanan maaştır. Kaymakamlıklara ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat ederek fakirlik dosyası açtırılır. Bu maaşı alabilmek için herhangi bir sosyal güvencenin olmaması, herhangi bir maaşının bulunmaması gerekmekle birlikte taşınmaz gelirinin muhtaçlık maaşından az olması gerekmektedir. Şu an ki fakirlik maaşı 500 TL civarındadır ve bu maaş PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden çekilebilmektedir.

Yardım Kalemleri

 • Barınma için duruma göre aylık 317 TL,
 • Çocuk için sağlık yardımı her çocuk için ayrı ayrı 30 TL,
 • Yakacak için 500 kilo kömür, bazı bölgelerde 500 kilo daha fazla verilebiliyor veya duruma göre daha fazla verilmesi uygun görülebilmektedir, eğer soba kullanıyorsanız ve gelir düzeyiniz düşük ise en yakın kaymakamlığa lütfen başvuruda bulunun ve hakkınızdan yararlanın,
 • Eşi vefat etmiş kadınlar için aylık eğer dul maaşı alıyorsa bu para verilmez 250 TL,
 • Engelli raporu olan vatandaşlara 2022 aylık yardımı ve engelli raporunda ağır engelli görünüyor ise aylık 1.305 TL bakım maaşı,
 • Evde 65 yaş üstü olanlara aylık 601 TL,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yaşlı ve engelilere özel olarak bazı beldelerde temizlik ve haftalık yemek yardımı,
 • Üniversite öğrencileri için burs
 • Yeni evleneceklere çeyiz parası olarak 15 bin TL ödeme (belirli durumlarda)

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Dar gelirliye kira yardımı adı altında maddi durumu belli bir gelirin altında olan ya da hiç geliri olmayan kimselere devlet tarafından yardımda bulunulmaktadır. Bu yardımdan yararlanabilmek için iki yol izlenebilir. Birincisi kaymakamlıklar aracılığı ile müracaattır. Diğeri ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine yapılan müracaatlardır. Bu başvurularda şu belgeler istenir:

 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Geliri olmadığına dair gelir testi
 • Kira yardımı istendiğine dair başvuru dilekçesi

Kira yardımından yararlanabilmek için başvuru sahibinin şu şartları bir arada bulundurması gerekmektedir:

 • Herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Emekli maaşı ve anne babadan kalan maaş da dahil olmak üzere herhangi bir maaş sahibi olmamak gerekir.
 • Gayrimenkul ya da menkul cinsinden herhangi bir mal sahibi olmamak gerekir.
 • Başvuran kimsenin yoksul olması gerekir.

Kaymakamlık ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine yapılacak kira yardımı müracaatlarının cevabı en geç 15 gün içinde başvuru sahibine iletilmektedir. Değerlendirilen her vatandaş için ilgili kurumlar inceleme başlatmakta ve bu inceleme sonucunda olumlu ve olumsuz olarak başvuru sahibine cevap verilmektedir. Eğer başvuru olumlu ise kira yardımı bağlanmakta ve aylık olarak bu yardım PTT aracılığı ile yardıma muhtaç kimseye verilmektedir. Kira yardımları bulunulan ile göre değişmekle birlikte en düşük kira yardımı 550 TL’dir.

1000’er Liralar Evlere Dağıtılıyor

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” kapsamında nakit 1000 TL’lik sosyal yardımın, ailelere evlerinde teslim edilmeye başlandığını duyurdu.

Sabah saatlerinden itibaren yardım alacak olan ailelerin evlerine giden ekipler, kendilerine teslim edilen zarflar eşliğinde ihtiyaç sahiplerine 1000 TL’yi teslim etti.

Ekipler, “PTT’den geliyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın talimatı ile bundan sonra ödemeleri konutlarınızda gerçekleştireceğiz. İlgili emniyet müdürlerimiz ve tüm teşkilatımız ile sizlerin hizmetindeyiz” açıklamasını yaptı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma’da kaydı olmayıpta ekonomik açıdan sıkıntıda olanlar için yerel yönetimlere emir verildi. Belediye ve Kaymakamlıklarca korona virüsünden dolayı, işten çıkarılanlar, gelir sağlayamayanlar, ihtiyaç sahipleri tespit edilerek ayni ve nakdi yardımlar yapılacak. “BİZ BİZE YETERİZ” kampanyasında toplanan paralar korona virüsü belası geçene kadar ihtiyaç sahiplerine yardım olarak düzenli şekilde dağıtılacak.

Korona Virüsü Yardımlarına Başvuru Nasıl Olacak?

Muhtar, Belediye ve Kaymakamlıklar aracılığı ile başvurular alınacak. Yapılacak hızlı değerlendirmeler sonrası gerçek ihtiyaç sahipleri hızlıca belirlenip ayni ve nakdi yardımlar yapılacak.

Hayırsever Zenginler, İş İnsanları ve Ünlüler! Maddi Yardım İçin Robin Hood’a Nasıl Ulaşabillirim? Vatandaşlar yardım alabileceği alternatif kanal arayışı içine girdi. Yukarıdaki haberimiz alternatif arayışında olanlar içindir.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP