Gelen Bu Haberle Dolar Aniden Göçtü! İşte Sevindirici Gelişme!
  • Finans 365
  • Döviz
  • Gelen Bu Haberle Dolar Aniden Göçtü! İşte Sevindirici Gelişme!

Gelen Bu Haberle Dolar Aniden Göçtü! İşte Sevindirici Gelişme!

Zaman zaman Türkiye için sorun olan swap meselesine çözüm bulundu. Operasyon çeken yabancı bankalar artık ellerini kollarını sallayarak kurla oynayamayacaklar. Dolar aniden düşüşe geçti. Doların hızlıca düşüşe geçmesine sebep olan o gelişme ve detaylar haberimizde.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:21
Gelen Bu Haberle Dolar Aniden Göçtü! İşte Sevindirici Gelişme!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doların 7.25’li rakamları görmesi sonrası çözülmesi elzem konular arasında üst sıralara gelen swap meselesinde sona yaklaşıldı. Sorunun çözüldüğü ile ilgili haber gelir gelmez dolar kuru çok hızlı şekilde düştü. Swap anlaşması ve kura etkisi ile ilgili detaylar haberimizde.

HT’ün internet sitesinde yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi.

“Döviz takası (swap) hattı kurmak için dört ülkeyle görüşen Türkiye’nin iki ülke ile anlaşmaya çok yakın olduğu ifade edildi. Buna göre Japonya ve İngiltere merkez bankalarından 10’ar milyar dolar karşılığı döviz sağlayacağı belirtiliyor. Japonya ile yapılan anlaşmanın Japon Başbakanı Şinzo Abe ile perşembe günü Başakşehir’deki şehir hastanesinin açılışında açıklanması bekleniyor. İngiltere ve Japonya ile swap anlaşmalarında sona gelindiğine dair haberlerin ardından dün dolar/TL 6,82’ye kadar indi. Rahim Ak’ın haberi.

Ekonomi yönetimi döviz kurlarındaki şoklara karşı ihtiyaç duyduğu yabancı para rezervlerini güçlendirmek için arayışına devam ediyor. Döviz takası (swap) hattı kurmak için dört ülkeyle görüşen Türkiye’nin iki ülke ile anlaşma sağladığı Japonya ve İngiltere merkez bankalarından 10’ar milyar dolar karşılığı döviz sağlayacağı belirtiliyor. Japonya ile yapılan anlaşmanın Japon Başbakanı Şinzo Abe ile perşembe günü Başakşehir’deki şehir hastanesinin açılışında açıklanması bekleniyor. Ekonomi çevreleri İngiltere ile swap anlaşmasından da oldukça umutlu. Koronavirüs sonrası döviz likiditesine ihtiyaç duyan gelişmekte olan ülkelere swap hattı açan ABD Merkez Bankası FED bunu Türkiye ile yapmadı.

DOLAR KURU HIZLICA DÜŞTÜ

Bu nedenle G-7 ülkeleri merkez bankaları ile bu para takası hattının kurulması için görümeler sürdüren Türkiye’nin artık sona geldiği ifade ediliyor. Türkiye’nin rezervlerini güçlendirip elini rahatlatmak için başvurduğu swap hattı hikayesi FED ile başladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile FED’in para takasına gideceği haberleri daha sonra yalanlanmış ancak G-7 merkez bankaları ile görüşüldüğü ifade edilmişti. G-7 ile swap görüşmelerinin sürdüğü bilgisini hem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hem de Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal vermişti. İngiltere ve Japonya ile swap anlaşmalarında sona gelindiğine dair haberlerin ardından dün dolar/TL 6,82’ye kadar indi. Şu anda ise 6.77 seviyelerinde. Yani çok önemli desteği olan 6.80 aşağı kırılmış durumda. Türkiye’nin swap anlaşmasıyla ilgili bir süre önce yapılan haberlerde Katar ve Çin’le halihazırda bulunan takas hattının (swap) genişletilmesinin yanı sıra Japonya ve İngiltere ile de yeni hatların kurulması için görüşmelerin sürdüğünü ifade ediliyordu.

An İtibariyle Dolar Grafiği

SWAP ANLAŞMASINA HENGİ ÜLKELER DAHİL?

Koronavirüs salgını öncesinde Fed’in swap hattına sahip olduğu ülkeler Kanada Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası (BoE),Avrupa Merkez Bankası (ECB),Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve İsviçre Ulusal Bankası olarak sıralanıyordu. Fed, 19 Mart tarihinde yaptığı açıklamayla, bu swap hattı anlaşmalarına Avustralya Merkez Bankası, Brezilya Merkez Bankası, Danimarka Ulusal Bankası, Kore Merkez Bankası, Meksika Merkez Bankası, Yeni Zelanda Merkez Bankası, Norveç Merkez Bankası, Singapur Para Kurumu ve İsveç Merkez Bankası’nı da dahil ettiğini bildirdi. Açıklamada, Avustralya, Brezilya, Güney Kore, Meksika, Singapur ve İsveç’e 60’ar milyar dolar; Danimarka, Norveç ve Yeni Zelanda’ya da 30’ar milyar dolar likidite sağlanacağı ifade edildi. Böylece, toplamda 450 milyar dolarlık bir likiditenin sağlanması amaçlanıyor. Mevcut swap hattı anlaşmalarına katılmak istediğini beyan eden başka ülkeler de var. Türkiye’nin yanı sıra Endonezya da görüşmeler yaptığını açıklarken, Bulgaristan da ECB’den swap hattına katılma talebinde bulundu.

SWAP HATTI NEDİR?

Swap, kelime olarak değiş-tokuş veya takas anlamına geliyor. Finans piyasalarında ise; iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde farklı faiz ödemelerini ve / veya farklı para birimlerini karşılıklı olarak değiştirdikleri takas anlaşmasına “swap sözleşmesi” deniyor. Swap piyasasında ağırlıklı döviz swapları ile faize dayalı swap sözleşmeleri işlem görüyor. 2000’lerin sonundaki küresel likidite krizi sırasında sıkça başvurulan swap hattı uygulaması ile merkez bankaları kendi para birimlerini diğer bankalara verip, yabancı para birimi alabiliyor. Böylece piyasaya likidite sağlanarak, herhangi bir ülkenin döviz bulma ya da ödeme yapma sıkıntısı yaşamasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

NEDEN SWAP HATTI KURULUYOR?

Swap hattı, Fed’in 2007 yılında Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İsviçre Ulusal Bankası ile başlattığı bir uygulama. Piyasada likidite sıkıntısının yaşandığı dönemlerde de farklı bankaların katılımıyla uygulamaya sokuldu. Fed’in internet sitesinde, swap hatları ve amacına ilişkin şu ifadeler yer alıyor: “Dolar likidite swap hatları, ABD finans piyasaları üzerinde yurt dışındaki mali baskılardan kaynaklanan riskleri azaltarak, ABD’li hanehalkı ve ticari işletmelerine kredi akışının devam etmesini sağlamak amacıyla tasarlandı. Bu hatlar, piyasaların baskı altında olduğu dönemlerde yabancı merkez bankalarına kendi yetki alanları içerisindeki kurumlara dolar cinsi finansman sunma kapasitesi sağlayarak, hem ABD hem de ülke dışındaki finans piyasalarındaki likidite koşullarını iyileştiriyor. Fed’in koronavirüs salgını öncesinde beş bankayla swap hattı anlaşması bulunuyordu. Koronavirüs salgınının küresel likidite üzerinde yarattığı baskıları hafifletmek için başka ülkeler de bu mekanizmaya dahil edildi.”

Dolar kuru tatil olmasına rağmen hızlıca düştü ve görünüşe göre düşüş devam ediyor.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP