DOLAR

16,3646

0.07%
EURO

17,5960

0.06%
ALTIN(gr)

971,78

-0,06%
BİST 100

%
1000 TL’den Daha Düşük Tutarda Emekli Maaşı Kalmayacak

1000 TL’den Daha Düşük Tutarda Emekli Maaşı Kalmayacak

Emekli maaşları için TBMM'ye sunulan kanun teklifinde maaşları için önemli bir düzenleme yapılıyor. AK Parti tarafından sunulan kanun teklifinde yer alan emekli maaşı düzenlemesinin detaylarını sizlere aktarıyoruz.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:31
1000 TL’den Daha Düşük Tutarda Emekli Maaşı Kalmayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti tarafından sunulan kanun teklifinde emekli maaşı düşük olan vatandaşların iyileştirilme yapılmasına dair bir düzenleme yer aldı.

71 maddelik kanun teklifi kanun teklifi kapsamında yapılan düzenlemeye göre emeklilere ödenen aylık artık 1000 TL’nin altında olmayacak. Finans365.com olarak TBMM’ye sunulan kanun teklifinde yer alan ilgili düzenleme maddesini sizlere sunuyoruz.

EMEKLİ MAAŞLARI BİN TL’NİN ALTINDA OLMAYACAK

AK Parti tarafından sunulan kanun teklifine göre, malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibariyle yapılan ödemeler toplamı dosya bazında, 8/2/2006 tarihli ve 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesi uyarınca yapılacak ek ödeme dahil 1.000 TL5 den az olamaz.” hükmü uygulamaya girecek.

Ayrıca ölüm sigortası ile ilgili de düzenlemelerin yapıldığı o maddede bu konuya dair ”Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise, bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamaz.” hükmü yer aldı.

Emekli maaşlarına yapılacak düzenleme maaşlar için alt sınırı 1000 TL olarak belirledi. ”Madde ile, yaşlılık/malullük/ölüm aylığı almakta olan emeklilerimize ve hak sahiplerine ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla aylıkları ile birlikte yapılan ödemeler toplamı için 1.000 TL’lik alt sınır belirlenmektedir.” Düzenlemede ek olarak ayrıca ”Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu madde hükümleri uygulanmaz.” Hükmü de bulunuyor.

AK Parti’den İşsizlik Maaşı, ÖTV, Kira Artışı, Bazı Destekler İçin Kanun Teklifi

En Önemli Ekonomi Haberlerinden haberdar olmak için bizleri takip edin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP