Dolar 10, 25’i  Gördü , Gözler Merkez Bankası Yeni Faiz Kararlarına Çevrildi!   
  • Finans 365
  • Döviz
  • Dolar 10, 25’i  Gördü , Gözler Merkez Bankası Yeni Faiz Kararlarına Çevrildi!  

Dolar 10, 25’i  Gördü , Gözler Merkez Bankası Yeni Faiz Kararlarına Çevrildi!  

Dolar kurunda rekor üstüne rekor kırmalar devam ediyor. En son 10.25’i gören dolardan sonra gözler ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikaları kurulunun perşembe günü alacağı faiz kararına çevrildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz indirimlerine devam ederek doları daha da yükseltecek mi? İşte detaylar haberimizde... 

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:54
Dolar 10, 25’i  Gördü , Gözler Merkez Bankası Yeni Faiz Kararlarına Çevrildi!   
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bundan bir önceki faiz kararında %18 olan faiz oranını 200 baz puan (2 puan) düşürerek politika faizinin %16’da kalmasına karar vermişti. Hal böyle olunca dolar piyasası başta olmak üzere altın fiyatları uçuşa geçti. Şimdi dolar 10.25’ i gördü ve perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikaları kurulunun alacağı faiz kararları ciddi derecede önemli. Acaba Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikaları kurulu toplantısından sonra politika faizi 16’dan yükseltilecek mi, 16’dan daha mı aşağı çekilecek, yoksa karar değişikliği olmayıp yüzde 16’da kalmasına karar mı verilecek? İşte bu 3 sorunun cevabı Türkiye ekonomisi başta olmak üzere dolar ve altın piyasasında meydana gelen gelişmelerin en önemli göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizi kararını 16’ dan yukarı doğru çekerse eğer doların bir miktar inmesi bekleniyor ancak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eğer şu anda en son karar kıldığı yüzde 16’lık oranını daha da aşağı çekerse Örneğin, yüzde 16’dan yüzde 15 ya da yüzde 14’e çekerse eğer bu durum Amerikan dolarının piyasalarda 12 ile 13 TL gibi bir rakam dan alınıp satılmasına sebep olacak. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın, ciddi ve radikal bir karar alıp politika faizini yükseltmesi gerektiğini dile getiren ekonomistler, katılmış oldukları söyleşilerde, sosyal medya hesaplarında, gazete ve dergilerde, televizyonlarda bas bas bağırmaya devam ediyor.

 Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası En Son Faiz Kararı Ne Oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikaları kurulu, daha önce yüzde 18 olarak açıklanmış olan politika faizinin 200 baz puan (2 puan) indirimine giderek politika faizinin yüzde 16 olarak kalmasına karar vermişti. Bu kararın alınmasından sonra dolar piyasası başta olmak üzere altın fiyatları adeta uçuşa geçti. Artık son zamanlarda dolar ve altın piyasasından meydana gelen rekor üstüne rekor kırma durumunun bir nebze olsun durmasının önüne geçebilecek en önemli duvarın aslında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yüzde 16 olan faiz kararını tekrardan yükseltme eğiliminde bir karar ile sonuçlandırmasıdır.

 Gözler TCMB’ de!

 Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikaları kurulu tekrardan toplanacak. Yeni faiz kararını açıklayacak. Faizin yükseltilmesi durumunda dolar piyasası başta olmak üzere altın piyasası duracak ve TL, can çekişme durumundan hafif kan kaybetme durumunu geçecek. Bakalım bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizi kararları ekonomiyi nasıl etkileyecek, hep birlikte bekleyip göreceğiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP