Araç Alacaklar Dikkat 2. El Araçların Son Durumu Nasıl Olacak?

Araç Alacaklar Dikkat 2. El Araçların Son Durumu Nasıl Olacak?

Son zamanlarda otomotiv piyasasındaki artış herkesin dikkatini çekiyor. Sıfır araçların yanında 2. El araçların da fiyatlarının artması vatandaşı tedirgin etmeye başladı. Bu dönemde araç almak isteyenler ise araştırmalara hız kesmeden devam ediyor. 2. El araç fiyatlarında hareketlenme olacağı ise gündeme bomba gibi düştü. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:35
Araç Alacaklar Dikkat 2. El Araçların Son Durumu Nasıl Olacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2. El Araç Piyasası Doları Takipte

Yapılan açıklamaya göre son veriler incelendiğinde sıfır araçların arzında ciddi bir artış var. Bu yükseliş 2. El piyasasına da yansıyacak şüphesiz. Aradaki dengenin 2. El araç fiyatlarının düşmesiyle sağlanacağı konusunda herkes hemfikir. Pandemiden dolayı ithalat ihracat konusunda tıkanıklar yaşayan ülkemiz araç ve araç yedek parça konusunda da aynı sıkıntıları yaşıyor. Bunun alternatifi henüz bulunmasa da gözler dolara çevrilmiş durumda. Dolar ile otomotiv sektöründeki ilişki göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Doların normal seyrine dönmesiyle araç fiyatlarının da düşüşe geçmesi bekleniyor.

Anlık durumda 2. El araçların yüksek olmasının beklenen bir gelişme olduğu belirtildi. Küresel ölçekte yaşanan ekonomik gelgitlerin araç piyasasında da olmaması mümkün gözükmüyor. Korona virüse yönelik aşıların ve ilaçların bulunacağına dair haberler ile beraber küresel piyasa biraz da olsa rahatladı. 2. El araçlarda da bu rahatlamanın etkisinin görülmesi bekleniyor. 2. El araç satışları piyasa dalgalım olsa bile geçen dönemlere göre %22.5 oranında artmış durumda. Bu oranın dolar düştüğünde daha da artması bekleniyor. Yıllık verilere bakıldığında pandeminin yoğun olarak yaşandığı dönemlere kıyasla şimdilerde 2. El araba alımında artış söz konusu. Kredi faiz oranlarının da bu artışlarda rolü olduğu belirtildi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP